Haber

İskoçya Başbakanı Nicola Sturgeon istifa etti

İskoçya Bölgesel Başbakanı ve İskoç Ulusal Partisi (SNP) Genel Lideri Nicola Sturgeon, hem başbakanlık hem de parti liderliğinden istifa ettiğini açıkladı.

Sturgeon, istifası üzerine Edinburgh’da bir basın toplantısı düzenledi.

Sturgeon göreve geldiği ilk andan itibaren zamanı geldiğinde bu görevi başkasına devretmek zorunda hissettiğini ifade etti. ifadelerini kullandı.

Sturgeon, Parti Genel Sekreteri’ne yeni lideri seçmesi talimatını verdiğini belirterek, istifasının nedeninin hükümetinin maruz kaldığı eleştiriler olmadığını vurguladı.

“Bu karar daha derinlemesine ve uzun vadeli bir değerlendirmeden sonra verildi.” Sturgeon, devam etmenin kendisi, partisi ve ülkesi için gerçek bir karar olmadığı sonucuna vardığını söyledi.

Sturgeon, görevi yerine getirecek enerjiyi kendisinde görmediğini belirtti.

İskoçya’da bu yıl sonunda yapılması planlanan ikinci bağımsızlık referandumunun İngiltere Anayasa Mahkemesi tarafından bloke edilmesini eleştiren Sturgeon, “Bir sonraki Westminster seçimlerinde (İngiltere) kullanmak istediğim biliniyor. parlamento) fiili bir referandum olarak. Ben her zaman dürüst oldum.” söz konusu.

Sturgeon, önümüzdeki ay yapılacak parti konferansında lideri olarak SNP’nin kararında etkili olabileceğine işaret ederek, partinin bu konuda karar vermekte özgür olduğunu belirtti.

3 aday seçildi

Bir sonraki parti genel başkanı ve başbakan seçilinceye kadar görevine devam edecek olan Sturgeon’un yerine geçecek adaylar arasında üç isim öne çıkıyor.

Bunların başında Sturgeon’un göreve gelmesinden bu yana Başbakan Yardımcısı olan John Swinney geliyor.

Bir diğer aday ise Sağlık ve Sosyal Hizmetler Bakanı Humza Yousaf olarak biliniyor. 2021’de bu göreve gelen Yusuf, 2011’de 26 yaşındayken İskoç Parlamentosu’nda “seçilen en genç milletvekili” oldu.

Sturgeon’un yerini alması beklenen bir diğer aday ise İskoçya Maliye ve İdaresi’dir. EkonomiBakan Kate Forbes.

İskoçya’nın en uzun süre görev yapan başbakanı

“İskoçya’nın ilk kadın başbakanı” ve “SNP’nin ilk kadın başkanı” olan Sturgeon, 9 yıl başbakanlık yaptı.

Aynı zamanda yaklaşık 25 yıldır milletvekili olan Sturgeon, eski Başbakan Alex Salmond’un katıldığı 2014 yılında İskoçya’da yapılan bağımsızlık referandumunda “hayır” çıkmasının ardından istifasının ardından yapılan seçimde parti genel başkanı ve başbakan seçildi. “evet” oylarını destekledi.

Aynı zamanda “İskoçya’da en uzun süre görev yapan siyasetçi” olan Sturgeon’un ikinci bağımsızlık referandumu girişimi İngiltere’de Yüksek Mahkeme tarafından engellendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu