Haber

Azerbaycan Türkiye’de Depremzedelerin Tedavisine Yönelik Hastaneler Açıyor

BAKÜ, 9 Şubat (Xinhua) — Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev Çarşamba günü yaptığı açıklamada, ülkedeki hastanelerin Türkiye’de meydana gelen yıkıcı depremlerde yaralananları tedavi etmeye hazır olduğunu söyledi.

Aliyev, taziye ziyareti için Bakü’deki Türk Büyükelçiliğine yaptığı ziyarette, “Yaralı kardeşlerimizin tedavisi için hastanelerimiz her türlü şartlara sahiptir.”

Aliyev, Türkiye Büyükelçiliği’nde açılan taziye defterini imzaladıktan sonra, “Bakü ve Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti dahil diğer şehirlerde şimdiden yataklar tahsis edildi ve gerekirse yaralıları getirmeye hazırız.”

Türkiye’ye doktor, kurtarma ekipleri ve gönüllülerin gönderildiğini hatırlatan Aliyev, depremden etkilenenlere yardım için ülkedeki sıradan vatandaşlar, kamu kurumları ve özel şirketler tarafından da insani yardım kampanyaları başlatıldığını söyledi.

Aliyev, “Azerbaycan halkı gönüllü olarak kardeşlerine destek olmak için elinden geleni yapıyor. Biri battaniye getiriyor, biri yatak getiriyor, biri palto getiriyor. İnsanlar sahip oldukları her şeyi paylaşmaya hazır.”

Acil durum yetkililerine göre Azerbaycan, Türkiye’nin depremden zarar gören bölgelerine toplamda 700’den fazla kişiden oluşan acil müdahale arama kurtarma ekipleri gönderdi.

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Pazartesi günü Türkiye’de meydana gelen büyük depremlerin ardından 200’den fazla Azerbaycan vatandaşının ülkeden tahliye edildiği bildirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu