Haber

Ülkemize yardım için gelen İsrail ekibinin tarihi eseri yanlarında götürdüğü ortaya çıktı! Türkiye Hahambaşılığı Vakfı’ndan Açıklama

Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerin ardından birçok ülke gibi İsrail de arama kurtarma çalışmalarına destek için ülkemize bir heyet gönderdi.

ANTAKYA’DAKİ TARİHİ ESERİ İSRAİL’E TAŞIDILAR

İsrailli grup çalışmaların ardından ülkelerine dönerken dikkat çekici bir olay yaşandı. İsrail ekiplerinden ZAKA’nın, Antakya Sinagogu’nda saklanan iki asırlık Ester Kitabı parşömenlerini ülkesine götürdüğü öğrenildi. Tarihi esere ait söz ve görsellerle ilgili haberler de ülke medyasında yer aldı.

“HAYATIMIN EN HİSSAL ANLARINDAN BİRİ OLDU”

Ynet ve The Jerusalem Post’un haberine göre, ZAKA arama kurtarma gücü komutanı Binbaşı Haim Otmazgin, Antakya’da yaşlı bir kişinin kendisine bu eseri verdiğini iddia ederek, tarihi eseri göstererek, “Ben ZAKA oldum” dedi. On yıllardır gönüllü olan bu, hayatımın en dokunaklı anlarından biriydi. Bir depremle neredeyse yerle bir olmuştu. “Böylesine önemli bir tarihi belgeyi kurtarabildiğim ve Yahudi cemaatinin mirasının korunmasını sağlayabildiğim için gerçekten onur duyuyorum. Antakya ben yedinci olduktan sonra da bozulmadan duruyor.”

TÜRK YAHUDİ CEMAATI: MAKALE İSRAİL’DEN GELMİŞTİR

Durumun ortaya çıkmasının ardından birçok kişi sosyal medya üzerinden tepkisini gösterdi. Türk Musevi Cemaati ise İsrail’den yazıyı geri aldıklarını ve Antakya Sinagogu’nun yenilenmesinden sonra yerine koyacaklarını açıkladı. Açıklamada, “İlgili Ester parşömeni İsrail’den teslim alınmış olup, Hahambaşılığımızda koruma altındadır. Antakya havramızın tadilatından sonra yuvasına geri dönecektir. Saygılarımızla” denildi. kelimeler yer aldı.

aydincik-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu